Masonry
 
 
   Τα Εκπαιδευτήρια «Παναγία Προυσιώτισσα» διεξήγαγαν φέτος τον 8ο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης αφιερωμένο στον Ν. Καζαντζάκη για όλα τα σχολεία Αιτωλίας και Ακαρνανίας.
   Ο διαγωνισμός διεξήχθη και φέτος με επιτυχία και πολλές συμμετοχές παρά τις αναπάντεχες δυσκολίες συνδεδεμένες με την πανδημία.
   Τα Εκπαιδευτήρια έδωσαν την απαραίτητη παράταση τόσο στο διαγωνιστικό μέρος όσο και στη βαθμολόγηση από την κριτική επιτροπή.
   Οι συμμετοχές χωρίστηκαν σε δύο ηλικιακές κατηγορίες από Ε' Δημοτικού μέχρι Β΄Γυμνασίου και από Γ΄Γυμνασίου μέχρι Γ΄Λυκείου. 
   Σε κάθε ηλικιακή κατηγορία απονέμονται τρία Βραβεία και τρείς Έπαινοι. 
   Τα Βραβεία συνοδεύονται από χρηματικά έπαθλα των 200, 150 και 100 ευρώ αντίστοιχα, ενώ οι Έπαινοι συνοδεύονται από λογοτεχνικά βιβλία.
   Ανάμεσα σε τόσα υπέροχα ποιήματα έπρεπε να ξεχωρίσουν τρία σε κάθε ηλικιακή κατηγορία, γεγονός που έκανε τη δουλειά της κριτικής επιτροπής αρκετά δύσκολη.
   Μέσα στο επόμενο διάστημα θα ακολουθήσουν η δημοσίευση των ποιημάτων που διακρίθηκαν, καθώς και συνεντεύξεις και αφιερώματα για τους διακριθέντες και τους κριτές.
   Τέλος, θέλουμε να θυμούνται όλοι οι μαθητές που συμμετείχαν στον 8ο Διαγωνισμό Ποίησης των Εκπαιδευτηρίων «Παναγία Προυσιώτισσα», ότι κάθε ποιητική προσπάθεια και απόπειρα έκφρασης πυροδοτεί τη θέληση και το ταλέντο και ως εκ τούτου μόνο ωφέλιμη μπορεί να θεωρηθεί.
   Τα Εκπαιδευτήρια «Παναγία Προυσιώτισσα» ευχαριστούν τόσο την οργανωτική όσο και την κριτική επιτροπή για την άψογη διεξαγωγή του 8ου Διαγωνισμού Ποίησης - Ν. Καζαντζάκης.
   Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν και τους ευχόμαστε υγεία και προκοπή στη ζωή τους.


ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ 8ου ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΠΟΙΗΣΗΣ

1η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄Βραβείο «Φίλε μου, σε ευχαριστώ»

Δημήτρης Τσέλιος, Γυμνάσιο Ευηνοχωρίου

Β΄Βραβείο «Ο Καραγκιόζης»

Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος, 1ο Δημοτικό Μεσολογγίου

Γ΄Βραβείο «Αγία Αικατερίνη»

Ελένη Ζήση, Γυμνάσιο Ευηνοχωρίου

Γ΄Βραβείο «Προστατέψτε το περιβάλλον»

Ιωάννης Ζήσης, Γυμνάσιο Ευηνοχωρίου

α΄ Έπαινος «Η τέλεια γυναίκα»

Ουρανία Κορδάτου, 3ο Γυμνάσιο Αγρινίου

α΄ Έπαινος «Γαβριήλ και Μιχαήλ»

Δήμητρα Παπαδοπούλου, 2ο Γυμνάσιο Μεσολογγίου

β΄ Έπαινος «Το ποδήλατο»

Γεράσιμος Βοτσαΐτης, Γυμνάσιο Ευηνοχωρίου

γ΄ Έπαινος «Οι κίνδυνοι του Διαδικτύου»

Νεκτάριος Ζήσης, Γυμνάσιο Ευηνοχωρίου


2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄Βραβείο «Πώς να πεις σε μια μάνα ότι ο γιος της δεν θα γυρίσει πια»

Ευαγγελία Τσίνζα, 6ο ΓΕΛ Αγρινίου

Β΄Βραβείο «Πολυκατοικία προς κατεδάφιση»

Θεοδώρα Στεφανή, 2ο ΓΕΛ Αγρινίου

Γ΄Βραβείο «Σχεδιάζοντας τη φυγή»

Σοφρία Σπυριδούλα Τσιλιγιάννη, 1ο ΓΕΛ Αγρινίου

α΄ Έπαινος «Φτερωτός χρόνος»

Ναταλία Χρόνη, 1ο ΓΕΛ Αγρινίου

β΄ Έπαινος «Ημερήσιες αποστολές»

Στυλιανός Αθανασιάς, 3ο Γυμνάσιο Αγρινίου

γ΄ Έπαινος «Ο δρόμος»

Μάριος Πολύδωρος, 1ο ΓΕΛ Ναυπάκτου

Ψηλογέφυρο Αγρινίου, ΤΚ 30100

Παιδικός Σταθμός, Νηπιαγωγείο: 2641029979
Δημοτικό: 2641024800 (fax: 2641024360)
Γυμνάσιο, Λύκειο: 2641024248

Παιδικός Σταθμός - Νηπιαγωγείο - Δημοτικό: balaoura1@ppschool.gr
Γυμνάσιο - Λύκειο: balaoura2@ppschool.gr